Пропонуємо прості та корисні поради,
завдяки яким колір шкаралупи буде рівномірним та більш насиченим.
- Після вийняття вже забарвлених яєць із ємності, де вони варилися, яйця не можна терти рушником із зусиллям.
- Їх слід промити, потримавши під струменем теплої води, акуратно просушити серветкою або паперовим рушником.
- Щоб яйця не розтріскувалися при фарбуванні, вони не повинні бути холодними (з холодильника), їх слід потримати кілька годин при кімнатній температурі і перед забарвленням вимити в теплій воді.
- Краще відварювати яйця у товстостінній каструлі – це вбереже яйця від розтріскування.
- Яйця слід повільно довести до кипіння і варити далі при мінімальному кипінні.
- Після фарбування можна протерти яйця олією, тоді вони придбають приголомшливий блиск.
- Якщо після фарбування поставити яйця в цьому ж відварі на всю ніч у холодильник, то забарвлення шкаралупи буде яскравішим.
Натуральні безпечні барвники – це фрукти та овочі, трави та листя, що мають пігмент, який може пофарбувати великодні яйця.
Прихильники природного фарбування використовують для цих цілей:
- лушпиння цибулі,
- буряк,
- червону капусту,
- шпинат,
- червоний перець,
- куркуму,
- сафлор,
- відвар шипшини,
- зелений чай,
- кава,
- ягоди чорниці.
Фарбувати можна і в процесі варіння, додаючи фарбуючі інгредієнти у воду (вода повинна повністю покривати яйця), а можна і пофарбувати вже варені яйця, тоді спочатку потрібно зробити розчин, що фарбує (прокип’ятити з водою барвні овочі, фрукти або спецію), а після — пофарбувати у ньому яйце (мінімальний час фарбування 30 хвилин, але можна протримати і всю ніч).
Жовтий колір
Жовтий колір яєць виходить у тому випадку, якщо відварити їх у воді з додаванням лушпиння цибулі, моркви, насіння кмину або ромашки. Інтенсивніший колір виходить на жовтих або коричневих яйцях. Ромашка дає ніжний жовтий колір, її можна відварити і процідити або варити яйця разом із пакетиками аптечної ромашки.
Приклад 1: Куркуму варити 15 хвилин у воді і тоді занурити яйця і проварити 5-7хв.
Приклад 2: Для приготування барвника потрібно взяти 1 літр води, по 3 столові ложки порошку куркуми та тертої моркви, варити 30 хвилин потів в цю суміш занурити яйця і проварити 5-7хв.
Помаранчевий колір
Помаранчевий колір яєць – сік апельсинової цедри, сік мандаринової цедри, паприка, сік червоної моркви.
Приклад 1: 4 ст. ложок паприки потрібно варити 30 хвилин в каструлі зі склянкою води, після цього помістити у відвар яйця і проварити 5-7хв.
Приклад 2: Замочити зварені гарячі яйця в морквяному соку з додаванням куркуми (довільні пропорції і залежать від того, який відтінок вам більше подобається).
Коричневий колір
Коричневий – Березове листя, чорний чай, кава. Необхідно заварити міцну каву або чай і відварити в ній яйця 5-7хв.
Червоно-цегляний – Цибулеве лушпиння.
Приклад: На 3 літроводи потрібно взяти 4 склянки лушпиння цибулі і кип’ятити протягом години. Чим більше цибулиння, тим більш насиченим вийде барвник. Закладаємо яйця та відварюємо в отриманому барвнику 5-7хв. Для отримання лілового відтінку потрібно зробити все те ж саме зі шкіркою червоної цибулі.
Червоний колір
Червоний, червонувато-малиновий – відвар кори вишні чи гілок вишні.
Приклад: Відварити кору або гілочки вишні, дати настоятися кілька годин (краще проварити і залишити на ніч), обов’язково процідити, варити яйця в цьому настої. Якщо відвар кори вишні зробити слабким, відповідно яйця забарвляться на рожевий відтінок.
Рожевий колір
Рожеві та бузкові відтінки – Чорниця, брусниця, журавлина (заморожені або у вигляді соку), малина, смородина, вишня, червонокачанна капуста. У соку можна замочити варені яйця.
Зелений колір
Зелений – Сушений шпинат, петрушка, кропива, плющ, відвар чорниці
Приклад 1: На 2-3 яйця і 0,5 літра води візьміть приблизно жменю сушеної мати-й-мачухи, папороті-орляка або морквяного бадилля.
Приклад 2: Відварити яйця з сушеної кропиви (на літр води 3 ст л подрібненої кропиви).
Приклад 3: Для отримання зеленого відтінку яєць можна використовувати свіже чорничне отвір. На 1л відвару чорниці – 2-3 повні чайні ложки порошку куркуми. Куркуму, щоб уникнути появи грудок, попередньо розтерти з водою в невеликому посуді і лише потім помістити у відвар чорниці.
Приклад 4: Шпинат дрібно нарізаємо (заморожений теж годиться), заливаємо з водою, щоб покрила. Варимо 30 хвилин і даємо охолонути.
Синій колір
Блакитний, фіолетовий — Чорниця, брусниця чи лохина (ягода має бути замороженою з минулого року), ягоди бузини , листя червонокачанної капусти — відвар буде червоним, але яйця забарвляться у синій колір.
Приклад: На 0,5 літра води взяти 2 невеликі головки червонокачанної капусти і 6 ст л 9% оцту. Капусту дрібно нарізати, залити гарячою водою, додати оцет. У цей склад завантажити зварені яйця та залишити на пару годин. Для більш глибокого кольору яйця краще залишити на ніч.