19 січня
православні віруючі святкують свято Хрещення Господнього, або Богоявлення. Поряд з Великоднем це свято є одним із найшанованіших у церковному календарі. Про те, які існують традиції та прикмети на Водохреща.
Хрещення Господнє одне з двонадесятих свят, яке віруючі особливо шанують. Історія хрещення Господнього розпочалася з Іоанна Хрестителя. Ісус прийшов до нього з покаянням. Під час молитви Ісуса з неба спустився білий голуб, пролунав голос і назвав Ісуса своїм сином. Цю яскраву подію назвали Богоявленням, яке святкують щороку 19 січня.
Традиції на хрещення
Хрещення (18 січня) як і Різдво (6 січня) за день до святкування має особливий день із суворим постом – Святвечір. З вечора 17 січня до Великого осячення води після богослужіння 18 січня християни не їдять.
- Дівчата припиняють ворожити.
- Заборонено сперечатися, лаятися та лихословити.
Потрібно приготувати особливу страву – Сочиво (рис або пшениця, присмачена горіхами, медом та родзинками).
Головна традиція Водохреща – Велике водосвяття. 18 та 19 січня освячують воду. До води освяченої на Хрещення ставляться з великим трепетом і благоговінням. Святу воду п’ють протягом року натще. Нею можна окропити житло, тварини, продукти харчування.
Важливо: Використовувати для побутових потреб освячену воду заборонено!
На Хрещення багато людей купаються в крижаному ополонці або в купелі. Купання має бути з молитвою та вірою, а не заради «спортивного інтересу».
Знайдіть час та відвідайте церковну службу 19 січня.
27 січня вважається останнім днем свята.
Прийнято вірити, що купання на Водохреща дає очищення душі та тіла. Однак щире каяття та покаяння у своїх гріхах ніяке купання не замінить.
Прикмети на Водохреща
- Якщо на Хрещення стоїть сонячний морозний день, а вночі чітко видно яскраві зірки, то літо буде посушливим, а врожай убогім.
- Якщо удень дме сильний південний вітер, то літо буде дощовим.
- Якщо у Святвечір випав сніг або розігралася завірюха, а на гілках дерев з’явився іній – бути чудовому врожаю.
- Заручини на Хрещення Господнє ведуть до надійного, міцного та плідного шлюбу.
19 січня весь православний світ відзначає Хрещення Господнє. Це одна з найважливіших релігійних подій.
За церковним статутом, напередодні Водохреща одноденний піст, що передбачає в цей день один прийом їжі.