13 грудня яке свято: Андрія Первозванного день коли ворожать

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

День пам’яті Андрія Первозванного 2022: історія і традиції свята

На Поліссі, в Подніпров’ї проводили ініціацію хлопців, після якої їх приймають в компанію більш старших товаришів і вони мають право брати участь у вечірках з дівчатами, ходити на побачення, свататися і одружитися. Тепер їм доручається будь-яка чоловіча робота.

Сам обряд посвячення і жартівливий, і в той же час вимагає від чоловіків спритності, вправності, фізичної досконалості: потрібно відкусити калиту – підвішений обрядовий хліб, спечений дівчатами.

Робиться це так: на коцюбі «під’їжджають» до калитці, що охороняється іншими хлопцями, в руках яких клоччя, забруднений сажею. Спробуй, підстрибни на своїй коцюбі, відкуси бовтається на мотузці здобу (вона, до речі, солодка, спечена з вишневим варенням), та ще ризикуючи отримати по обличчю мазок сажі, якщо не вийде!
Варто регіт і веселощі, але для хлопця – його зоряний час, заява про те, що він дорослий, якщо пройде цей іспит.

Не менш кумедно в цих краях і ворожіння дівчат, щиро вірили, що Андрєєва ніч допоможе їм дізнатися свою долю – чи вийде вона заміж або ще цілий рік бути їй в дівках. Гадали на «балабушках» – невеликих булочках з білого хліба. Воду для тіста належало носити з колодязя ротом. Носять так, щоб не бачили хлопці, які їх підстерігали і намагалися розсмішити, щоб дівчата не втримали воду. Дівчата просили хлопців, щоб вони пішли і не заважали, але ті, в свою чергу, вимагали викуп – макітру (великий глиняний горщик) вареників.

Ще дівчата пекли булочки і позначали кожна свою. Остудивши їх, викладали поряд на підлозі і пускали в будинок голодного собаку. Стежили, чию булочку вона схопить, та перша і вийде заміж, чию не зачепить – чекати ще рік. А якщо пес віднесе булочку в темний куток, то і дівчина виявиться в чужих краях. Найгірше, якщо собака не з’їсть, а тільки надкусив …

Андріїв день

Народне свято День Андрія 2022 відзначається 13 грудня (дата за старим стилем – 30 листопада). Цього числа віруючі православної церкви шанують пам’ять святого Андрія Первозванного, який є рідним братом апостола Петра. Своє прізвисько він отримав за те, що першим пішов слідом за Ісусом Христом.

Історія життя апостола Андрія

Андрій народився в Галілеї. Одного разу, почувши проповіді Іоанна Хрестителя, він пішов за ним в надії знайти відповіді на питання, пов’язані з духовним життям. Повернувшись додому, продовжив займатися видобутком риби. Одного разу він зустрів Ісуса Христа і, залишивши своє заняття, пішов за ним. Андрій був зі Спасителем до самої смерті, а після воскресіння також був присутній на зустрічі під час його вознесіння на небо.

Після того, як Господь Бог залишив землю, апостоли визначили країни, куди відправиться кожен для проповідування віри. Андрію випала Скіфія, держави, розташовані паралельно Чорного моря і північ Балканського півострова.

Після повернення в Грецію він оселився в місті Патрос, де зцілив багато хворих. Це призвело до того, що велика частина жителів відреклася від язичництва і прийняла християнство. Місцевий правитель Егеат розпорядився стратити апостола Андрія через розп’яття на хресті. Але той не злякався смерті і не зрікся віри, а лише почав молитися. Перед тим, як його душа відокремилася від тіла, хрест, на якому він висів, висвітлив небесне світло, і апостол відійшов у царство Господа Бога.

Традиції та обряди свята

В Андрєєв день в храмах відбуваються богослужіння. Віруючі люди дотримуються Різдвяного посту.

Незаміжні дівчата моляться святому апостолу Андрію, щоб він подарував їм гарних наречених. У ніч на 13 грудня прийнято гадати на судженого, прийдешні події, виконання бажання.

Ворожіння на Андрія

За традицією в цей день дівчата печуть калиту (корж круглої форми з дірочкою всередині) – символ сонця і щасливого шлюбу.

Що не можна робити в День Андрія

13 грудня жінкам забороняється ткати, мотати нитки. Ця заборона триває до Нового року.

Прикмети та повір’я

Якщо в це свято йде сніг і не тане, то він буде лежати ще 110 днів.
13 грудня морозно і ясно – до хорошого урожаю.
Якщо напередодні Андрія добре попаритися в лазні, то цілий рік пройде без хвороб.

У ніч на 13 грудня віщі сни сняться.

Якщо в День Андрія першим до хати увійде чоловік – до добра.
Андрєєв день відкриває цикл зимових урочистостей. Він наповнений чаклунством і магією. У цей празник можна дізнатися свою долю.

День Андрія Первозванного, одного з послідовників Ісуса Христа і розповсюджувача віри християнської, особливо шануємо в православ’ї. Якого числа шанують пам’ять святого і якими традиціями супроводжується свято – читайте в нашій публікації.

Як сказано в Святому Письмі, що народився в Галілеї Андрій став послідовником Іоанна Хрестителя. У світському житті він був відомий як добувача риби. Однак більшу частину свого життя Андрій присвятив слідування за Ісусом Христом і поширенню віри християнської.

Будучи одним з 12 апостолів, Андрій подолав шлях від Малої Азії до Києва. Кожному зустрічається на шляху людині він розповідав про Боже Сину. Сім’ї у нього не було. Життя апостола закінчилася болісно: він був розп’ятий на хресті. Але сам Андрій наполіг на тому, щоб хрест для розп’яття був Х-подібної форми. Надалі Х-образні хрести стали в народі називати Андріївськими.

За церковним календарем святкування дня пам’яті святого апостола Андрія Первозванного припадає на 13 грудня. Дата неперехідна.

Життя після смерті

Згідно з біблійними переказами, за життя святий зціляв немічних і допомагав знедоленим. Численні чудові діяння говорили про те, що апостол діяв руками самого Господа Бога. Після смерті сила Андрія Первозванного тільки зміцніла. Вважається, що йде від серця молитва апостолу допомагає уникнути неприємностей і проблем, зцілитися фізично і духовно, знайти віру в себе і Ісуса Христа.

Традиції та обряди

У день пам’яті святого апостола в храмах відбуваються богослужіння. Всі віруючі християни можуть прийти в Божий дім і помолитися святому угоднику.

На День Андрія прийнято збиратися всією сім’єю за столом. Святковий стіл з відмінними стравами символізує успішний і родючий рік. Старці вважали, що таким способом можна залучити багатий урожай.

Свято Андрія Первозванного супроводжується не тільки традиційно російськими, але і язичницькими обрядами. З давніх часів послідовника Христа шанували покровителем усіх звірів. Тому в день святкування його іменин було прийнято варити кукурудзяну кашу, щоб пригостити тварин. Кашу розкидали в полях, городах і навіть закидали в димоходи. У такій спосіб захищали посіви і житло від нашестя голодних звірів.

Існує думка, що саме день ангела Андрія знаменує справжній початок зими. З цим святом пов’язано чимало прикмет. Випав сніг? Готуйтеся до красивої сніжної зими, яка триватиме до самої весни. А ось тепла погода на День Андрія не віщує нічого доброго. Можливі труднощі як особистого, так і загальнолюдського характеру.

Ще старці говорили: якщо напередодні Андрєєва дня гарненько пропарити в лазні, то весь рік не буде проблем зі здоров’ям. Цікава інформація

В ніч з 12 на 13 число сняться віщі сни. Але при цьому потрібно враховувати не тільки тлумачення сновидінь, але і власні відчуття.

Що не можна робити

День пам’яті апостола не має яких-небудь строгих заборон. Церква не рекомендує займатися важкими фізичними працями і рукоділлям. Вважається, що робота з нитками негативно відбитися на майбутньому благополуччі. Також не варто в цей день провокувати або брати участь в конфліктах. За церковним переданням, ворожіння на судженого, які популярні в це свято, можуть накликати біду на всю сім’ю.

Ворожіння

Незважаючи на негативне ставлення церкви до ворожіння, дана традиція існує і в даний час. У ніч на День Андрія ворожили на судженого і долю.

Найпоширенішим було ворожіння на каганці берези. Потрібно було дістати з вогню лучину берези, занурити її в воду і повторно запалити. Рівне полум’я віщувало довгу і щасливу життя. Тріск скіпи і нерівномірний вогонь були провісниками складного року і, можливо, хвороб.

Кількість членів майбутньої сім’ї визначали по соломі. Пучок соломи підкидали вгору. Скільки гілочок залишилося на стелі, стільки і буде людина в родині. Ворожіння на ложках допомагало дізнатися, що чекає сім’ю попереду. Ложки всіх членів сім’ї складали в миску з водою і примушували. Якщо все столові предмети лягали рівно, то нічого незвичайного і страшного чекати не варто. А ось розташування однієї або декількох ложок осторонь говорило про можливу дальній поїздці деяких членів сім’ї.

Популярним серед молоді було ворожіння на дрібних предметах. Дівчата і хлопці складали в велике блюдо свої речі, додавали туди шматочки хліба. Над накритим рушником блюдом співали пісні і виголошували замовляння. Вважалося, якщо господар витягне свою річ, то незабаром здійсниться його мрія. Швидка весілля чекала тих, чий предмет витягав представник протилежної статі.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Як ви оцінюєте цей рецепт,

Оцініть цей рецепт

Відгуки користувачів 0 / 5. Всього оцінок: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Don't Miss! random posts ..