За традицією у ніч із 13 на 14 січня святкують «Щедрий» або Васильєв вечір. Це свято співпадає зі святкуванням Старого Нового року.
Що приготувати на святковий стіл Нового року 2020? Смачні рецепти салатів, закусок, гарячих блюд, десертів. Приготування головної страви свята – куті.
Для православних Старий Новий рік є більш значущим, ніж Новий рік. Бо в цей день закінчується сорокаденний піст і можна вживати м’ясні страви. Тому цю новорічну ніч ще називають Щедрий вечір.
Що має бути на столі на Старий Новий рік
Згідно з старовинними традиціями, на столі у Васильєвому вечорі мала бути щедра кутя. Халви, горіхів, меду та родзинок не шкодували: чим щедрішою буде страва, тим насиченіший і багатший новий рік.
Кутя на щедрий вечі
Інгредієнти:
- Пшенична крупа – 200 г
- Родзинки – 50 г
- Мак – 125 г
- Цукор – 1 ст.л.
- Мед – 3 ст.
- Волоські горіхи – 50 г
- Ваніль – щіпка
Приготування куті:
Пшеничну крупу переберіть, промийте та відваріть до м’якості протягом 2 годин.
Потім її процідіть через дрібне сито та охолодіть.
Мак залийте окропом, прогрійте до м’якості під закритою кришкою та процідіть через густе сито. Обсушити його і пропустити через м’ясорубку.
Горіхи посмажте на чистій та сухій сковороді, а потім дрібно їх подрібніть.
Родзинки замочіть у воді або за бажанням у коньяку.
З’єднайте з пшеницею мак, горіхи, родзинки, ванілін, цукор та мед та перемішайте.
Крім того, на столі обов’язково було порося, півень або заєць. Усі три м’яса несли в собі різний сенс: свинина обіцяла багатство, страви з півня — свободу, а зайченя — успіх у всіх справах.
Немаловажливим було і те, що входило в начинку святкових пирогів і, що найголовніше, вареників на Старий Новий рік. Наприклад, гриби в начинці – до довгого та щасливого життя, м’ясо – до добробуту, рис – до добробуту, капуста – до грошей, а кріп – до міцного здоров’я.
Що не можна робити у День святого Василя
За тиждень до Старого Нового року не можна було вбиратися в новий одяг, це можна зробити лише на свято. Цього дня не можна говорити вітання з негативною часткою “не” – це може злякати бажання та удачу. Також не можна зустрічати це свято виключно у жіночій компанії — так можна спричинити нещасливий рік.
На святковому столі не повинно бути раків та інших істот, які задкують тому, бо можна в Новий рік перенести колишні проблеми. Також у цей день суворо заборонено прибирати, бо можна винести удачу та щастя з дому.
Ворожіння на Старий Новий рік
Дівчата в ніч із 13 на 14 січня ворожили на різних предметах. Васильєв вечір вважали найвдалішим для пророцтв. Люди вірили, що все нагадане і загадане в цей час збувається. Проте православна церква не схвалює ворожіння.